سیستم ردیابی خودرو چیست؟ و چطور کار می کند؟ | چشم دوم
سیستم ردیابی خودرو چیست؟ و چطور کار می کند؟ | چشم دوم
15
شهریور

سیستم ردیابی خودرو چیست؟ و چطور کار می کند؟ | چشم دوم

سیستم ردیابی چیست؟ چگونه ردیابی GPS کار می کند؟ اکثر ما هر روز بدون یک فکر دوم از آن استفاده می کنیم. اما آیا واقعاً آن را درک می کنید؟ و آیا می دانید چگونه می توان از سیستم ردیابی بیشترین بهره وری را برای بهبود کارایی خود استفاده کرد؟

سیستم ردیابی چیست

سیستم ردیابی چیست؟

بیایید با نام GPS شروع کنیم که مخفف Global Positioning System است. این سیستم شامل شبکه ای از ماهواره ها است که به دور زمین می چرخند و دستگاه هایی که می توانند به تعیین یک جسم یا مکان شخص کمک کنند. در ابتدا در دهه 1960 برای کاربردهای نظامی توسعه یافت، در نهایت در سال 1983 فناوری GPS در دسترس عموم قرار گرفت و پیشرفت ها و موارد استفاده طی چند دهه افزایش یافته است. این روزها ، GPS از طیف وسیعی از موارد استفاده می کند، از تمرینات نظامی در سراسر جهان گرفته تا مسیرهایی که به رانندگان کمک می کند راه خود را پیدا کنند.

همچنین بخوانید : جدید ترین ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب GPS چه کار می کند؟

ردیابی GPS نیاز به یک دستگاه ردیابی دارد که در یک وسیله نقلیه، بر روی یک قطعه از تجهیزات نصب شده یا توسط شخصی پوشیده شده است. دستگاه ردیابی اطلاعات مربوط به مکان دقیق خود را ارائه می دهد تا بتواند جزئیات مکان وسیله نقلیه، تجهیزات یا شخص را گزارش کند. همچنین حرکات یک وسیله نقلیه، تجهیزات یا شخص را ردیابی می کند. به عنوان مثال، یک دستگاه ردیابی GPS می تواند برای تعیین محل کامیون در مسیر، مکان کودک یا حتی دارایی هایی که در حال انتقال هستند استفاده شود.

مبانی سیستم های ردیابی

سیستم ردیابی کار را با استفاده از شبکه سیستم ناوبری ماهواره ای جهانی (GNSS) انجام می دهد. این شبکه شامل ماهواره هایی است که با دستگاه های GPS ارتباط برقرار می کنند تا اطلاعاتی در مورد مکان، جهت، زمان و سرعت وسیله نقلیه در حال ردیابی ارائه دهند.

دستگاه های ردیابی چگونه کار می کنند؟

دستگاه های ردیاب، سیگنال های ماهواره ای خاصی را ارسال می کنند که توسط گیرنده پردازش می شوند. این گیرنده های GPS مکان دقیق دستگاه GPS را ردیابی می کند و زمان و سرعت حرکت آنها را نیز محاسبه می کند. این موقعیت ها همچنین می توانند با استفاده از چهار نوع سیگنال ماهواره ای GPS در نمای سه بعدی محاسبه و نمایش داده شوند. برای اینکه بدانیم سیستم ردیابی چیست، باید دانست که سیستم های GPS از سه بخش فضا، کنترل و کاربر تشکیل شده است.

بخش کنترل

سیستم موقعیت یابی توسط ایستگاه های ردیابی مختلف واقع در سراسر جهان کنترل می شود. این ایستگاه ها سیگنال های حامل مایکروویو را که توسط ماهواره ها منتقل می شوند، دریافت می کنند و گیرنده های GPS این سیگنال ها را به داده هایی مانند سرعت، زمان و موقعیت تبدیل می کنند.

بیشتر بخوانید : بهترین ردیاب های ماهواره ای خودرو کدامند؟

بخش کاربر

گیرنده های GPS سیگنال های ارسال شده توسط ماهواره های GPS را دریافت کرده و از آنها برای تعیین موقعیت کاربر در فضا و زمان استفاده می کنند.

سیستم ردیابی چیست

دو نوع سیستم GPS

چند روش وجود دارد که سیستم ردیابی چیست؟ و چگونه کار می کند. دستگاه های GPS تجاری اغلب برای ثبت موقعیت وسایل نقلیه در طول سفر استفاده می شوند. برخی از سیستم ها اطلاعات را در داخل خود سیستم GSP ذخیره می کنند، که به آن ردیابی غیرفعال می گویند. سیستم های دیگر به طور مرتب داده ها را از طریق مودم به پایگاه داده متمرکز ارسال می کنند، که به آن ردیابی فعال یا GPS دو طرفه می گویند.

ردیابی غیرفعال GPS مکان را رصد می کند و داده های سفرها را بر اساس رویدادهای خاص ذخیره می کند. این نوع سیستم می تواند اطلاعات مربوط به مکان دستگاه ها در 12 ساعت گذشته را ثبت کند. این داده ها را به صورت داخلی یا روی کارت حافظه ذخیره می کند، که سپس در رایانه بارگیری می شود تا بعداً تجزیه و تحلیل شود. در برخی از سیستم ها، اطلاعات به طور خودکار در یک زمان مشخص بارگیری می شوند یا می توانند در طول سفر به صورت دوره ای درخواست شوند.

در مورد اینکه سیستم ردیابی چیست می توان گفت که سیستم های ردیابی GPS منفعل، سیستم های بلادرنگ هستند که اطلاعات را به طور خودکار به پورتال ردیابی مرکزی ارسال می کنند. این نوع سیستم در بیشتر برنامه های تجاری مانند نظارت و ردیابی کودکان یا افراد مسن استفاده می شود، زیرا به مراقبین این امکان را می دهد که در هر زمان هزینه های آنها کجاست. این نوع سیستم همچنین برای نظارت بر رفتار کارکنان هنگام کار و ساده سازی عملیات  استفاده می شود.

موارد کاربردی سیستم ردیابی چیست؟

اکثر مردم با رایج ترین کاربردهای فناوری GPS مانند نقشه برداری و نقشه برداری، دریافت راهنمایی و پیگیری کودکان آشنا هستند. اما کاربردهای بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است هرگز متوجه آنها نشده باشید. GPS نقش مهمی در انواع برنامه های کاربردی که توسط ارتش و پاسخ دهندگان اولیه و همچنین مصارف تجاری و شخصی استفاده می شود ایفا می کند. در اینجا برخی از روش های استفاده از سیستم های ردیابی GPS آورده شده است.

استفاده نظامی

می توان در پاسخ به اینکه یکی دیگر از موارد کاربرد سیستم ردیابی چیست؟ به استفاده نظامی اشاره کرد. این سیستم در ابتدا توسط ارتش توسعه داده شد، GPS هنوز برای ردیابی حرکت نیروها، هواپیماها، ناوبری در دریا و موارد دیگر استفاده می شود. این امر برای واحدهای نظامی که در قلمرو ناآشنا یا در حال حرکت در آنجا مستقر هستند بسیار مهم است.

همچنین بخوانید : آموزش نصب و راه اندازی ردیاب خودرو

جستجو و نجات

ردیابی GPS همچنین در عملیات جستجو و نجات استفاده می شود. این به تیم های امداد و نجات کمک می کند تا جایی را که جستجو کرده اند یا حتی از تلفن یا دستگاه GPS شخص گمشده اطلاعات دریافت کنند.

کاربرد سیستم ردیابی  در ناوگان های تجاری چیست؟

ممکن است که سوال پیش آید که کاربرد سیستم ردیابی چیست؟ ناوگان های تجاری اغلب از ردیابی GPS برای نظارت بر وسایل نقلیه ناوگان خود استفاده می کنند. با نصب دستگاه های GPS بر روی خودروهای ناوگان، مدیران ناوگان می توانند موقعیت و وضعیت رانندگان خود را ردیابی کرده و همچنین بینش مهمی در مورد کارایی ناوگان خود بدست آورند.

سیستم های ردیابی GPS بخش مهمی از ردیابی ناوگان برای نظارت بر مکان و فعالیت وسایل نقلیه ناوگان آنها و بهبود کارایی و ایمنی هستند. علاوه بر این، ردیابی GPS مسیریابی و اعزام را دقیق تر و آسان تر می کند.

قانونی بودن ردیاب های GPS

نگرانی های حریم خصوصی در مورد سیستم ردیابی چیست ؟ نگرانی های حریم خصوصی در مورد ردیابی GPS منجر به وضع قوانین در مورد نحوه استفاده از این دستگاه های ردیابی شده است. نصب دستگاه ردیاب GPS بر روی وسیله نقلیه یا دارایی شما کاملا قانونی است. اما با استفاده از یک دستگاه ردیابی GPS در وسیله نقلیه یا دارایی شخص دیگری، باید قوانین فعلی را بررسی کنید. این قوانین به طور مداوم با بروز موارد جدید تغییر می کند، بنابراین بسیار مهم است که خود را در جریان تغییرات قرار دهید.

اگر شما یا کسب و کار شما مالک دارایی یا وسیله نقلیه هستید، استفاده از دستگاه ردیابی GPS قانونی است.

کارکنان باید درک کنند که در حین کار تحت نظارت هستند.

کارفرمایان باید اطمینان حاصل کنند که راه حل های ردیابی وسیله نقلیه آنها فقط برای اهداف مرتبط با تجارت استفاده می شود.

در مورد زمان و نحوه استفاده از داده های ردیابی GPS واضح و شفاف باشید. اگر کارکنان شما به نحوه استفاده از داده های ردیاب های GPS اعتماد ندارند یا نمی دانند، می تواند باعث کاهش روحیه کارکنان شود.

در پاسخ به این سوال که علت نصب سیستم ردیابی چیست؟ می توان گفت که نصب ردیاب GPS بر روی خودروها و دارایی های شما به افزایش امنیت شما کمک می کند. در صورت سرقت یا گم شدن وسیله نقلیه یا دارایی، ردیاب می تواند به شما کمک کند سریعتر وسیله نقلیه یا دارایی مسروقه یا گم شده خود را پیدا کرده و بازیابی کنید. حتی می توانید حصارهای جغرافیایی را در اطراف وسایل نقلیه و دارایی ها تنظیم کنید که هنگام خروج از منطقه از پیش تعیین شده یا استفاده خارج از ساعت به شما هشدار می دهد.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare